Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Biolodzy i ich podejście do ludzkiego ciała

Biolodzy zajęci są systematycznym rozdzielaniem ludzkiego ciała na najdrobniejsze elementy. Zgromadzili oni imponującą wiedzę na temat mechanizmów komórkowych i molekularnych, nadal jednak nie wiedzą, na czym polega oddychanie, regulacja temperatury ciała, trawienie czy skupienie uwagi. Poznali niektóre obwody nerwowe, ale większości działań integrujących nie rozumieją. To samo dotyczy gojenia się ran oraz zagadki związanej z naturą i sposobami rozprzestrzeniania się bólu.

Nietrudno zrozumieć, dlaczego biolodzy nie przejmują się niedostatkami ujęcia redukcjonistycznego. Wszak dzięki metodzie kartezjańskiej osiągnięto olbrzymi postęp w niektórych dziedzinach i nadal przynosi ona wspaniałe efekty. Fakt, że nie nadaje się ona do rozwiązywania innych problemów, sprawia, że problemy te ignoruje się albo wręcz udaje, że ich w ogóle nie ma, mimo iż z tego powodu pozostaje wciąż jeszcze wiele nie zbadanych obszarów”.

Teza wyrażona w ostatnim zdaniu jest w działalności bioterapeutycznej niesłychanie wyraźnie widoczna. Bardzo często zdarza się, że jeśli pacjent opowiada lekarzowi o objawach chorobowych, które nie są zgodne z jego medyczną wiedzą, owe nietypowe objawy są pomijane i wyraźnie lekceważone w trakcie formułowania diagnozy. Nierzadko pacjent jest pouczany, żeby nie mówił głupstw, bo przecież jakie są objawy choroby, to on, lekarz, wie najlepiej.

Tak więc z melancholię możemy dziś powiedzieć, że pokawałkowanie wiedzy o człowieku jest motorem napędowym medycyny od trzystu z górę lat. Mamy zatem „coraz więcej lekarzy znajęcych się na coraz mniejszych częściach ciała i nie ma od tego odwrotu”. Zobaczmy, jak to komentuje Capra:

„Nie można w pełni zrozumieć organizmu fizycznego, jeśli analizuje się go w kategorii poszczególnych części. Fragmentaryczny obraz rzeczywistości jest nie tylko przeszkodę utrud- niajęcę uchwycenie istoty umysłu, ale stanowi charakterystyczny aspekt zaburzeń psychicznych. Zdrowe samopoczucie jest doznaniem całego organizmu – ciała i umysłu zarazem chorobę umysłowę natomiast powoduje niezdolność do integracji różnych elementów organizmu. Z tego punktu widzenia wydaje się, że kartezjański podział na umysł i ciało oraz pojęciowe oderwanie człowieka od jego środowiska sę symptomami zbiorowej choroby psychicznej, jaka ogarnęła większość świata zachodniego tak zresztę o kulturze Zachodu często myślę ludzie żyjęcy w innych kulturach”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.