Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Choroby w krajach Trzeciego Świata

Przedstawiony obraz dotyczy krajów o ustalonym, stosunkowo wysokim standarcie życiowym, a więc przede wszystkim krajów europejskich i północnoamerykańskich. Jak więc wygląda sytuacja na froncie walki z chorobami w krajach tak zwanego Trzeciego Świata, gdzie żyje przynajmniej dwa razy więcej ludzi?

Otóż, zaskakujące porównanie. Mieszkańcy większości krajów azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich, cierpią z powodu chorób, które grasowały w Europie przed wielu laty. Oto kilka najważniejszych przyczyn śmiertelności w krajach rozwijających się gospodarczo:

– choroby zakaźne i pasożytnicze 39%

– choroby wczesnego dzieciństwa 9%

– choroby przewodu pokarmowego 8%

– choroby wieku starczego 8%

Uderzająco nieliczna grupa ludzi umiera z powodu chorób serca – 6% i z powodu chorób nowotworowych – 4%. Lekarze wykształceni w Europie czy w Ameryce Północnej, praktykujący w krajach Trzeciego Świata jednomyślnie stwierdzają: „Choroby współczesnej cywilizacji, takie jak choroba wieńcowa serca, zawał płuc, cukrzyca, choroby zapalne jelita grubego, kamica żółciowa, choroby endokrynologiczne, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy i szereg innych należą do rzadkości, lub też nie znajduje się ich prawie wcale”.

Zależy to, między innymi, od miejsca zamieszkania. Inaczej chorują i inny rodzaj chorób występuje u ludzi zamieszkałych w miastach a inny rodzaj chorób zanotować można u mieszkańców wiosek lub osiedli. W miastach Republiki Południowej Afryki, czy też w niektórych miastach egipskich, takich jak Kair czy Aleksandria, choroby tam występujące przypominały swym przebiegiem, formą i rodzajem choroby „europejskie”.

Przesiedlenie kanadyjskiego Eskimosa, Murzyna z Bantu, Hindusa z Bengalu, czy też Chińczyka z doliny rzeki Jangcy w warunki miejskie Londynu, Paryża czy Nowego Jorku, zmieniało czas trwania chorób, przebieg dolegliwości i częstość występowania. Zaczęli oni również cierpieć z powodu całkowicie innych chorób.

Wymowny przykład dotyczy Murzynów. Mieszkając w Afryce, prawie nigdy nie cierpieli oni z powodu choroby nadciśnienio- wej. Przeniesieni w warunki amerykańskiego życia, cierpią na nią znacznie częściej. Częściej, niż biała rasa Stanów Zjednoczonych. Przebieg choroby jest również u nich znacznie poważniejszy. Wydaje się, że ludzie żyjący w warunkach naturalnych, a nawet prymitywnych, żyją dłużej niż ludzie przesyceni dobrobytem współczesnej cywilizacji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.