Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Czym charakteryzuje się instynkt

Zwierzę nie potrzebuje się uczyć, aby powtórzyć dokładnie to samo, co robiły osobniki tego samego gatunku z poprzednich pokoleń. Ale też wystarczy jakaś zasadnicza zmiana w otoczeniu i instynkt chybia swojego celu. Człowiek wyzyskuje to, podbierając np. kurom jaja, które sam zjada. Mówiąc o instynkcie, mamy na myśli taki rodzaj zachowania się, który charakteryzują następujące cechy:

– a) wrodzone, specjalne uwrażliwienie na pewien rodzaj bodźców

– b) wywoływane przez te bodźce ruchy, które składają się na wrodzone umiejętności, to znaczy takie umiejętności, których zwierzę nie potrzebuje się.uczyć

– c) sprawność w wykonywaniu tych czynności, przebiegających w zasadzie jednakowo, podobnie – zawsze tak samo rozwija się zwolniona z przyczepu sprężyna.

Nie należy sądzić, że wszystkie przejawy zachowania zwierzęcia są sterowane przez sztywne mechanizmy instynktów.- Nawet najniżej zorganizowane, najprostsze organizmy uczą się, tzn. znaj- 1 S. Staszic: Pisma i wypowiedzi pedagogiczne. Wrocław 1956, s. 176-177. dują odpowiednią reakcję dla nowej sytuacji, o ile sytuacja nie przerasta możliwości organizmu.

Im wyżej zorganizowane jest zwierzę, tym bardziej plastyczne jest jego zachowanie się. Wiadomo, że psy dziedziczą zawiązki negatywnej, agresywnej reakcji wobec kotów, ale odpowiednią tresurą doprowadzić można do przyjaźni między tymi wrogami.

Można wygasić popęd, skłaniający do czynności instynktowej, nawet u zwierząt na niższym szczeblu rozwoju. Jeżeli w akwarium umieścimy szczupaka i płotkę i przedzielimy drapieżnika taflą szklaną, to zauważymy, że po pewnej liczbie prób rzucenia się na rybkę i uderzeniu o niewidzialną przegrodę szczupak przestaje reagować na płotkę i nie rzuca się na nią nawet i wówczas, gdy już szybę wyjmiemy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.