Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Dziecko a rodzice

Pierwszą i najważniejszą szkołą życia jest dla dziecka dom rodzinny, pierwszymi nauczycielami rodzice. Małe dziecko jest bezbronne, zdane całkowicie na dorosłych, potrzebuje ich opieki i miłości. Gdy rodzice są szczęśliwi, zadowoleni i spokojni, dziecko czuje się bezpiecznie. W takiej atmosferze może uczyć się od nich nie tylko wiedzy o świecie, ale przede wszystkim miłości i zaufania, tego, jacy są ludzie, jak wobec nich postępować i czego można od nich oczekiwać. Stosunki w rodzinie są pierwszymi kontaktami społecznymi dziecka i stanowią wzór, w oparciu o który kształtują się dalsze kontakty ze społeczeństwem.

Z tego, co już powiedzieliśmy, widać, że szkoła życia Marii była ciężka. Czego nauczyła się na przykładzie swojej rodziny? Na przykładzie swojego ojca, jedynego mężczyzny, którego blisko znała, dowiedziała się, że mężczyźni są źli, brutalni, krzywdzą kobiety i dzieci.

Trzeba trzymać się od nich z daleka i nie wolno im ufać. Maria czuła to sama, a oprócz tego mówiła jej to matka. To powstałe w dzieciństwie przekonanie było tak silne, że Maria znając potem różnych mężczyzn, nie mogła dostrzec w nich żadnych dobrych cech. Jeśli nawet ktoś, tak jak jej późniejszy mąż, był zupełnie inny – dobry, troskliwy, łagodny – uważała, że to tylko pozory. Wierzyła, że prawdziwa natura wyjdzie w końcu na jaw ‚ i obawiała się tego. Nic więc dziwnego, że musiała się zabezpieczać i stale zachowywać ostrożność.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.