Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

O naturze chorób nowotworowych

Ernest Haeckel powiedział swego czasu, że na podstawie jednego zęba albo jednej kości śródstopia zwierzęcia kopalnego można odtworzyć cały jego wygląd. Dzisiejszy rozwój metod badawczych rozszerza w znacznym stopniu możliwości dedukcyjnego myślenia. Tymczasem przyczyny powstawania chorób nowotworowych przypominają sytuację, w której dzisiejsza policja, mając tysiące linii papilarnych mordercy, wiedząc też, którymi ulicami codziennie od lat się on przechadza, znając jego pomocników, upodobania i tryb życia… nie potrafi go ująć.

Zobaczmy dokładniej, jakie problemy rodzi natura chorób nowotworowych. Dlaczego, dysponując milionami faktów, nie potrafimy ułożyć z nich spójnej teorii i – logicznie z tej teorii wynikających – skutecznych, prostych i bezpiecznych metod leczenia.

Pierwsza godna odnotowania i jednocześnie najlepsza do dziś teoria chorób nowotworowych jest autorstwa Rudolfa Virchova. Rak to rezultat długotrwałego drażnienia – powiedział on.

Jeśli wszyjemy gładki szklany koralik za skórę zwierzęcej łapy, to po pewnym czasie w tym właśnie miejscu wytworzy się stan nowotworowy. Mamy tu więc przykład drażnienia mechanicznego. A oto przykład drażnienia cieplnego: pasterze w Kaszmirze noszą na brzuchu pojemniki gliniane, w których podtrzymują tlące się gałązki czy nawóz, ogrzewając się w ten sposób. Rak płaskokomórkowy skóry tworzy się u nich na brzuchu, właśnie tam, gdzie ów pojemnik jest umocowany. Jeśli wiemy, że nowotwór płuc pojawia się u palaczy dziewięć razy częściej niż u niepalących, to jest to przykład drażnienia chemicznego. Drażnienie promieniowania słonecznego widoczne jest np. w Luizjanie, gdzie badania epidemiologiczne wykazały, że biali chorują na raka skóry czterdzieści razy częściej niż Murzyni. Drażnienie akustyczne infradźwięków cieku wodnego daje czasami sytuacje, w których całe rodziny lub wielu mieszkańców bloku mieszkalnego umiera na raka (jest to teza, której współczesna medycyna akurat nie uznaje).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.