Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Odpoczynek i relaks

Wypoczynek jest w stanie pomóc nerwicowcom tylko w tym stopniu co ludziom zdrowym. Przypomnijmy sobie Jerzego. Był on przykładem człowieka o nerwicowym stosunku do wypoczynku – czuł, że jest to sposób na jego kłopoty, a jednocześnie nic nie robił, aby go sobie zorganizować. Wypoczynek mógł mu pomóc tak jak pomaga każdemu człowiekowi, który pracuje i co jakiś czas potrzebuje wytchnienia z dala od codziennych obowiązków. Natomiast jest mało prawdopodobne, by przez wypoczynek Jerzy mógł pozbyć się lęków. Nie udałoby mu się przecież rozwiązać w ten sposób swoich głębszych problemów. Jego postawa, która zmuszała go do takiego właśnie postępowania, też nie zmieniłaby się.

Mówi się czasem, że niektórzy ludzie nie umieją wypoczywać. Zamiast odprężyć się i korzystać ze swobody zanudzają się lub, aby zabić nudę, popadają w te same nawyki co na co dzień – kłótnie, plotki czy alkohol. Inni codzienne udręczenia zamieniają na udręczenia wypoczynkowe – leżą na słońcu aż do oparzeń II stopnia lub zwiedzają wszystko, co popadnie, aż do utraty tchu, w myśl specyficznie rozumianego aktywnego wypoczynku. Inni jeszcze wiozą ze sobą słowniki lub dzieła fachowe i dręczą się potem wyrzutami, że nie mogą się do nich zabrać.

Tego rodzaju postawy nie świadczą zaraz oczywiście o nerwicy. Podobne są one jednak do działań niektórych nerwicowych osób, które perspektywa wolnego czasu napawa większym niepokojem niż przykre nawet sprawy, które ten czas mogą wypełnić. Osoby takie czują zwykle przymus „zabijania czasu”, a sposoby na to mogą być dla nich denerwujące i nieprzyjemne i nie przynosić poprawy samopoczucia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.