Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Fachowa pomoc lekarska nie zawsze jest dostępna w krótkim czasie. Warto o tym pamiętać, że większość pacjentów doświadcza zawału serca z daleka od szpitala lub od lekarza. Dlatego jest rzeczą konieczną, aby do czasu przybycia lekarza, czy też przyjazdu karetki pogotowia, pomóc choremu choćby w najprostszy sposób.

Istotny jest spokój i opanowanie. Wskazane jest podanie posiadanych środków przeciwbólowych. Idealnym środkiem jest morfina. Jednakże może być ona zaaplikowana wyłącznie przez lekarza. Można więc podać środki inne o działaniu znacznie słabszym. Może to być Kodeina, Aspiryna, czy też ewentualnie kilka tabletek od bólu głowy. Jeżeli posiadamy środki uspokajające takie jak Valium, Librium czy Ativan, możemy podać jedną czy dwie tabletki.

Zaleca się ułożenie pacjenta w najwygodniejszej pozycji często z lekko podwiniętymi nogami. Herbata podana pacjentowi, jest dla niego pewnym zajęciem, eliminuje do pewnego stopnia niepotrzebny lęk, częściowo pochłania uwagę, zmniejsza napięcie emocjonalne charakterystyczne dla zawału serca.

W innych przypadkach – to rzadki niespotykany fenomen – spokojne opanowane słowa, serdeczne podejście, powiedzmy delikatny uścisk dłoni, robi cuda. Widziałem wytrawnych lekarzy psychoterapeutów, którzy takim właśnie spokojnym podejściem, nie mając leków pod ręką, uzyskiwali pożądany skutek. Niepokój a nawet ból zmniejszał się lub znikał, pacjent w oczach czuł się lepiej. Pośpiech, panika i niepotrzebny strach otoczenia, chaotyczne, histeryczne zachowanie oddziaływuje wręcz z przeciwnym skutkiem.

Po przybyciu karetki pogotowia, pacjenta przenosi się na specjalnie skonstruowanym krześle, lub też na noszach. Wynika to z prostego faktu, że w trakcie i bezpośrednio po zawale serca wszelki wysiłek fizyczny jest absolutnie niewskazany. Powtarzam zasady ogólne: spokój, opanowanie, podręczne środki przeciwbólowe i pomoc specjalisty.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.