Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

PROFILAKTYKA W PLANOWYCH OPERACJACH DRÓG ŻÓŁCIOWYCH

Wybór leku do profilaktyki w tych operacjach jest utrudniony, ponieważ obie grupy drobnoustrojów izolowanych najczęściej z żółci, pałeczki jelitowe i enterokoki, mają odrębną wrażliwość na antybiotyki. Cefalosporyny, takie jak: cefazolina, cefamandol, cefuroksym i ostatnio ceftriakson, były szeroko stosowane w profilaktyce i skuteczne, ale najczęściej w prostych operacjach pęcherzyka z ograniczonym ryzykiem zakażeń pooperacyjnych (30).

Spośród cefalosporyn ważnym lekiem do stosowania w profilaktyce okazał się cefoperazon, skuteczny zarówno w prostych operacjach pęcherzyka, jak również u chorych z żółtaczką spowodowaną kamicą przewodową lub nowotworem (8). Cefoperazon jest lekiem o podwójnej eliminacji z ustroju: jest wydalany z żółcią, gdzie osiąga wysokie stężenia, hamujące w pewnym stopniu nawet rozwój enterokoków i jednocześnie jest wydalany przez nerki, co ma znaczenie w przypadku uszkodzenia wątroby.

Skuteczna w profilaktyce okołooperacyjnej okazała się również augmen- tyna, aktywna w stosunku do większości drobnoustrojów izolowanych z żółci, także szczepów Bacteroides (26).

Czas profilaktyki okołooperacyjnej zależy od rodzaju choroby, operacji i osobniczych czynników ryzyka (3). W operacjach pęcherzyka z powodu kamicy zalecana jest krótka profilaktyka, z jedną dawką przed operacją i ewentualnie drugą, podaną po 8 h. W operacjach dróg żółciowych u chorych z żółtaczką, zwykle z innymi czynnikami ryzyka, bezpiecznym postępowaniem wydaje się przedłużenie profilaktyki nawet do 3 dni (26).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.