Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Rodzice nie traktują wszystkich dzieci jednakowo

Z podobnych przyczyn wypływać mogą trudności w dyskutowaniu problemów związanych z wychowaniem dzieci. Nie tyle chodzi o różnicę w teoretycznych zapatrywaniach, ile o to, jak rodzice postępują z dzieckiem na co dzień. PostawTy uczuciowe, z jakich to wTynika, często pomijane są milczeniem.

Tak na przykład, naszej pacjentce Marii, podobnie jak niejednej kobiecie, trudno byłoby zdać sobie sprawę, a co dopiero dyskutować z mężem o tym, że na jej stosunek do dzieci rzutuje konflikt, jaki tkwił w niej od dzieciństwa. Dając dzieciom w nadmiarze to wszystko, czego sama nie miała w dzieciństwie – miłość i opiekę, dobre jedzenie i prezenty – robiła to nie tylko dlatego, że je kochała, ale by skompensować odczuwane w swoim życiu braki. Im więcej jednak dzieci dostawały od niej, tym bardziej ona czuła się pokrzywdzona. Nie mogąc przyznać się do zazdrości, zdwajała wysiłki, aby być jeszcze lepszą matką i coraz dalej szła w wyrzekaniu się wdasnych. pragnień.

Wbrew temu co się na ogół sądzi, rodzice najczęściej nie traktują wszystkich dzieci jednakowo. „Córeczka tatusia” czy „synek mamusi” są tego typowymi przykładami. W wielu rodzinach nie mówi się o tym otwarcie i wbrew oczywistym faktom podkreśla się, że „nie ma żadnych różnic”.

Czasem tkwią za tym głębsze nerwicowe problemy, klóre ukryte i niezrozumiane stają się źródłem trudnych do wytłumaczenia nieporozumień. Tak np. mąż będzie bardziej surowy i wymagający w stosunku do syna, tłumacząc to tym, że chłopca trzeba inaczej wychowywać, podczas gdy rzeczywistym powodem będzie to, że od samego początku ma cieplejsze uczucia do córki. Żona, przeciwnie, będzie bardziej wyrozumiała i opiekuńcza wobec chłopca, głosząc, że jest on młodszy i słabszy. Przyczyną tego może być skryta zazdrość o uczucia męża do córki lub chęć silnego związania syna ze sobą. W takim przypadku dyskusja o metodach wychowawczych niewiele może dać, póki małżonkowie nie poruszą przemilczanych spraw.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.