Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Czy rzeczywiście osiągnięcia medyczne są tak wspaniałe?

A może, po prostu, świat medyczny utrzymuje wokół siebie sztuczny miraż rozkwitu i osiągnięć? Doświadczenie uczy lekarza, że prawie każdy z pacjentów, żąda nie tylko baterii testów diagnostycznych i tasiemcowej recepty. Pacjent chce również otrzymać podstawowe, podane w taktowny i przystępny sposób, informacje na temat swych dolegliwości. Często się ich obawia, ale chce o nich wiedzieć. Chce mieć złudzenie, że potrafi on poznać blaski i cienie współczesnej medycyny i zobaczyć możliwości swego organizmu. Chce poznać siebie aby razem z lekarzem walczyć z chorobą.

Aby mu w tym pomóc, lekarz niekoniecznie musi żyć w aureoli wielkości, używając naukowego i niedostępnego dla pacjenta języka. Większość podstawowych zagadnień medycznych, może być odebrana przez każdego. Oczywiście, nie jest to książka beletrystyczna. Należy ją czytać z uwagą i w skupieniu. Było jednak celem autora przedstawić trudne i najtrudniejsze problemy medyczne i psychologiczne w sposób jasny i przystępny. Czy jest to zawsze możliwe?

Pacjent, przychodzący do gabinetu lekarskiego, chce nie tylko otrzymać informacje diagnostyczne. Pragnie się również dowiedzieć szeregu szczegółów o chorobie. Chce zrozumieć, dlaczego u niego właśnie powstała taka czy inna dolegliwość. Współczesny, dociekliwy pacjent, często posuwa się dalej. Chce wiedzieć jakie mechanizmy fizjologiczne, psychologiczne czy socjologiczne, stworzyły poszczególny rodzaj zmian w danym narządzie lub też w całym organizmie. I wydaje się, że prawidłowo podana informacja, jak również idące za nią zaufanie, współpraca i zrozumienie, są pierwszym krokiem w prawidłowej relacji psychoterapeutycznej między pacjentem i lekarzem.

W szeregu dolegliwościach natury psychologicznej, jak również w znacznej części chorób somatycznych (fizycznych), zadanie lekarza jest znacznie większe. Nie może i nie powinno się ono ograniczać do rad i wskazówek. Lekarz ograniczający się do rad i wskazówek, stawia siebie w pozycji osoby wyższej, w pozycji autorytetu, krytyka i mentora, co nie zawsze wpływa budująco na pacjenta.

W wielu chorobach psychosomatycznych, takich jak zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, astma oskrzelowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba reumatyczna stawów – prawidłowo pomyślana działalność medyczna, wyzwala u pacjenta pewien rodzaj myślenia i analizy. Pacjent winien więc samodzielnie z minimalną ingerencją lekarską, jednak w obecności lekarza, spojrzeć obiektywnie na pewne momenty, kształtujące jego sylwetkę i osobowość.

Dopiero takie samoodkrycie, jest momentem istotnym w zrozumieniu i leczeniu szeregu dolegliwości. Samoodkrycie pozwala spojrzeć na niebezpieczeństwa i zakamarki naszego życia. Wszystko co jest niezrozumiałe, ukryte, może być przyczyną wielu zmartwień i często wielu chorób. Więcej światła, stało się hasłem nowoczesnego, prawidłowo pomyślanego działania profilaktycznego i terapeutycznego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.