Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Kto ma się leczyć z nerwicy

Czytelnik może zarzucić nam w tym miejscu, że mówiąc już tyle o objawach nerwicowych nie dajemy jasno do zrozumienia, gdzie leży granica między zdrowiem a chorobą. – Nie bardzo wiadomo, kogo uznać za nerwicowca – powie – i kto powinien zgłosić się do leczenia. Przecież wielu ludzi boli głowa, czy mają biegunki przed egzaminami, a nawet nie myślą o leczeniu. Inni z kolei wszędzie wietrzą chorobę i zamiast wziąć się do pracy chodzą po lekarzach. Jakie jest kryterium odróżniania chorego na nerwicę od zdrowego?

Jeszcze raz chcemy podkreślić, że przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, czy odczuwane dolegliwości są objawami nerwicy, czy też innej choroby. Przyjęty sposób postępowania polega na tym, że nawet przy uzasadnionym podejrzeniu, że objawy mają charakter nerwicowy, czyli czynnościowy, prowadzi się postępowanie mające na celu wykluczenie innej choroby. Czasem wystarcza do tego samo badanie lekarskie, częściej jednak konieczne są jeszcze dodatkowe badania. Czasem niezbędne są konsultacje specjalistów, a nawet badania w warunkach szpitalnych.

Chcielibyśmy ostrzec Czytelnika przed braniem na siebie odpowiedzialności za ewentualne zaniedbania. Nie wszyscy ludzie lubią chodzić dq lekarzy, a zwłaszcza przeprowadzać badania, które mogą być uciążliwe. Zbyt wiele osób cierpiąc z powodu takich czy innych dolegliwości szuka rady i pomocy u osób niefachowych, które działając nawet w dobrej wierze mogą wyrządzić wiele szkody.

Jeśli jednak okazuje się, że jesteśmy fizycznie zdrowi, badania nie wykazują żadnych niepokojących zmian, również lekarz uspokaja nas co do tego? Wtedy są dwie możliwości. Albo powstaną w nas dalsze wątpliwości: „czy lekarz się nie pomylił a może konieczne są jeszcze jakieś badania,- czasem przecież nie jest tak łatwo wykryć chorobę i postawić diagnozę może pójść jeszcze prywatnie do lekarza”. Ta droga jest dość częstą drogą nerwicowca. Boi się on swojej choroby. Wyjaśnienie, że „to tylko nerwica”, nie wszystkich zadowala. Lęk i powstające z niego wątpliwości i nieufność pchają go na drogę poszukiwań, które nie mogą doprowadzić do uspokojenia. Za każdym razem bowiem poprawa samopoczucia, którą przynosi wizyta u lekarza szybko ustępuje na rzecz poprzednich myśli i wątpliwości. Jest to zrozumiałe, gdyż niełatwo jest przekonać się rozumowo o czymś, co dyktowane jest przez nieracjonalne i silne uczucia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.