Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Najlepszy Portal - Warszawa!

Stres – choroba współczesnej cywilizacji cz. II

Parkes w roku 1969 wykazał, że człowiek osierocony ma szczególną predyspozycję do powstania choroby niedokrwiennej serca. Pomijając oczywiste wyniki badań naukowych, uważny obserwator codziennego życia, mógłby przytoczyć szereg przykładów uwidaczniających wpływ czynników emocjonalnych na powstawanie chorób. Podam szereg dobrze znanych przykładów.

Do ofiar choroby wieńcowej zaliczyć można pokaźny procent prezydentów amerykańskich, którzy jeżeli nie zostali uśmierceni przez kulę zabójcy, to z pewnością byli stałymi bywalcami w gabinetach specjalistów chorób sercowych. Wielu cierpiało z powodu innych chorób psychosomatycznych. Richard Nixon po zrezygnowaniu z prezydentury, nie cierpiał co prawda z powodu choroby wieńcowej, ale przypuszcza się, że stres któremu podlegał w ostatnich miesiącach swej władzy, był jedną z przyczyn zakrzepu kończyn dolnych, który z największą trudnością udało się opanować. Prezydent Egiptu Nasser był innym przykładem, gdzie niezwykle odpowiedzialna praca była jedną z przyczyn przedwczesnej śmierci. Prawie każdy słyszał o sercowych kłopotach premiera Izraela Begina.

Przypuszcza się również, że dużą rolę odgrywały przeżycia emocjonalne w chorobie Szacha Iranu. Nikt co prawda nie potrafi udowodnić, że przyczyną jego śmierci był stres, ale wydaje się wielce prawdopodobne, że cierpienia psychiczne których doświadczał były jedną z przyczyn przyśpieszających rozwój choroby. Trudno o wysnucie innego wniosku, znając historię jego ostatnich lat. Z władcy cenionego i szanowanego w całym świecie, zamienił się w pogardzanego wygnańca opuszczonego przez swych poddanych i zdradzonego przez przyjaciół. Jego następca dyktator Ajatollah Chomeini cierpiał również i zmarł z powodu choroby wieńcowej mięśnia sercowego. Do innych znanych przykładów możemy zaliczyć sowieckiego przywódcę Leonida Breżniewa, który przez wiele lat cierpiał z powodu choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

W Polsce prawie wszyscy dostojnicy partyjni kończyli swoją władzę prawdziwym albo rzekomym zawałem serca. Pierwszy był Bolesław Bierut, kilkanaście lat później Władysław Gomułka a ostatnio Edward Gierek.

Przykłady gdzie czynnik stresu i emocji odgrywa niepoślednią rolę w powstawaniu chorób a szczególnie w powstawaniu choroby niedokrwiennej serca można mnożyć w nieskończoność. Maria Callas, Elvis Presley, Peter Sellers są przykładami jasno sugerującymi, że pewne zawody i przeżycia z nimi związane są istotnym czynnikiem w powstaniu i rozwoju pewnych dolegliwości. W Polsce w tym tak trudnym okresie nowego rozwoju choroba wieńcowa zbiera żniwo nieprawdopodobne. Jak jednak czytelnik zobaczy w późniejszych rozdziałach są to choroby których można uniknąć.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.